NAWIERCANIE KUL

Wiercenie kul bowlingowych:

Nawiercamy tylko kule bowlingowe zakupione w naszej firmie !

  Wiercenia kul bowlingowych w naszej firmie dokonuje Łukasz Śnieżek , wiertacz z miedzynarodowymi kursami z Angli  , Holandii  czy USA. Członek Amerykanskiej organizacji zrzeszajacej wiertaczy ceryfikowanych kursem IBPSIA.

Aby nawiercić sobie kulę dopasowaną do swojej ręki  należy wygospodarować sobie na ten cel około godziny czasu oraz umówić sie na konktetny termin. Pierwszy nawiert jest istotny i nie należy sie z tym spieszyć. W BowlingStrefa zakładamy kartotekę gracza , w której przetrzymujemy informacje dotyczące rozmiaru palcy , szerokosci nawiertu (span - dystans pomiedzy kciukiem a palcami ) ,elastycznosci palcy ,potliwości skóry , punktu obrotu osi kuli PAP . Tworzymy tez wyciski ulubionych otworów kciukowych , na podstawie których dokonujemy wiernej repliki otworu w kolejnych kulach.
Wiercenie otworów w kuli dopasowanych do dłoni zawodnika powinno podniesć komfort gry oraz przelożyć sie na podniesienie wyników. Dlatego też polecamy wszystkim kupno i nawiercenie kuli cieższej niż ta , którą grało sie do tej pory. Pasowne otwory w kuli , odpowiednio dobrane kąty tych otworów względem środka kuli oraz oddalenie tych otworów od siebie ma kluczowe znaczenie przy graniu z nawiertami sportowymi (finger tip grip ) lub rekreacyjnymi , konwencjonalnymi (conventional grip) Kula nawiercona pod daną dłoń nie wymaga jej sciskania w trakcie wykonywania kroków i wahadła co wpływa bardzo na celność , prędkość kuli oraz ilość obrotów kuli. Osoby które nie sciskają kuli i grają z dopasowanymi (dosyć ciasnymi otworami ) uzyskują nieporównywalne wyniki , grają dłużej oraz uzyskują lużny swing , luźne wahadło kuli , które jest jedynym celownikiem jakie posiada gracz grajacy w bowling.Golfista posiada kij bowlingowy , bowler - swing.

W naszym Pro Shop'ie wykonujemy najcześciej 2 rodzaje nawiertów : 
 
1) Nawiert Sportowy , Rotacyjny - Finger Tip Grip. Jest to nawiert nie wytępujący na zwykłych kulach w kręgielniach.Do kuli wkładamy koniuszki palcy aż do pierwszego zgięcia , następnie cały kciuk. Rozstaw między otworami palcowymi a kciukiem jest znacznie szerszy , co ułwatwia rotację kuli Fakt iz trzymamy jej wiecej porównując do zwyklej kuli z kregielni typu House Ball stwarzamy większe okno czasowe na podkręcenie kuli opuszkami palców ułamek sekundy po tym jak z kuli wysunie się jako pierwszy kciuk. Charakterystyczne w nawiertach sportowych są różnokolorowe gumowe inserty na palec środkowy i serdeczny. Inserty te dobierane są podkątem rozmiaru i wklejane klejem w otworach nawierconych pod zewnetrzy wymiar insertów.Istnieje możliwość wyciągniecia insertów i wklejenia nowych , o innym rozmiarze , kolorze , teksturze i kącie nachylenia. Na kciuk stosujemy kołki uretnowe lub winylowe (Urethane Thumb Slug ,Easy Slug ,Vinyl Thumb Slug)  Pod slug'i nawiercane są otwory zgodne z ich  zewnętrzną średnicą następnie wklejane klejem i nawiercane. W zależności od rodzaju skóry , wielkości  i potliwości dłoni   

dobieramy odpowiednie rodzaje insertów i slug'ów. Po wklejeniu nawiercany jest otwór odzwierciedlajacy palec klienta , okrągły , owalny , trapezoidalny.
Dla kogo nawiert sportowy ? Nawierty sportowe polecamy wszystkim którzy : mogą grać na kręgielniach , które są smarowane olejem w sposób powtarzalny , najlepiej poprzez maszynę smarującą tory.Osobom , które chciałyby podnieść wyniki  poprzez zwiększenie kąta wejścia kuli w kręgle oraz energii rozbicia kręglii. Osobom , które nie mają przeciwskazań lekarskich. (Dobry rzut kulą z nawiertem sportowym jest bardziej wymagający niz przy technice konwencjonalnej) Bowling to Sport !!!!! Obowiązuje takie samo przygotowanie , rozgrzewka i treningi jak przy innych sportach. Osobom w wieku około 8-60 lat. Nawierty sportowe wykonujemy na kulach: reaktywnych
(kule  używane do pierwszego rzutu , pokryte powloką reaktywnych żywic o zwiekszonej absorbcji  
porów pod mikroskopem ,rdzenia bedącego centralną jednostką tych kul , okreslającego ich parabolę skrętu po to by nadać im rotację zanim ich powloka i rdzeń kuli bedą oddziaływać na torze)
spare'owych (kule używane w drugim rzucie  celem dobicia kręgli pozostałych po pierwszym rzucie.Są to kulę z powłoką znacznie twardszą niż w kulach reaktywnych , przez co mniej skręcają i są bardziej kruchliwe. Kule te potocznie nazywane są plastikowymi lub sperówkami. Na torze kule te praktycznie nie skręcają lub skręcają o 90% mniej niz kule reaktywne , dlatego gramy nimi bardziej linię prostą aby dobić trudne układy kręgli gdzie należy uderzyć kręgla precyzyjnie z boku jak w zagraniach bilardowych.

2)Nawiert konwencjonalny ,rekreacyjny - Convencional Fit Grip
Nawiert podobny to tych występujących na kregielniach , gdzie wkładamy palce do drugiego zgięcia , jednak wykonany precyzyjnie , z odpowiednimi wielkosciami i kątami nawierconych otworów. Przeważnie wykonywany dla osób starszych,dla osób grających wyłącznie rekreacyjnie , osób grających na kręgielniach sznurowych lub kręgielniach gdzie tory nie są smarowane olejem. Tzw nawiert do rzucania na wprost. Nawiert ten , poprzez krótki uchwyt pozwala na komfortowy rzut kuli bez rotacjii.Wykonywany głownie na kulach spare'owych aby rzucać na wprost nie podrecając kuli . Tą techniką bardzo trudno jest osiągać tak wysokie rezultaty jak przy nawiertach sportowych(szerokich,finger tip) ponieważ trajektoria rzutu kuli nie wybaczają pomyłek , tylko idealna linia nagradzana jest zbiciem wszytkich kręgli - Strike.Nawierty te stosuje się wśród dzieci do lat ośmiu lub wśród osób starszych , które nie chcą zbytnio komplikować swej techniki lub grają dla zabawy. W nawiertach konwencjonalnych otwory palcowe  wiercone są bezpośrednio w kuli bez uzycia gumowych insertów. Na kciuk natomiast możemy zastowsować kołek uretanowy jednak przeważnie wiercimy otwór kciukowy bezpośrednio w kuli.

BEZ WZGLĘDU NA TO JAKI RODZAJ NAWIERTU SIE WYBIERZE , PROSZĘ PAMIĘTAĆ O :

DŁONIE SĄ JAK ODCISK PALCA, WSZYSTKIE SĄ INNE , TRUDNO JEST POŻYCZAC KULĘ SPASOWANĄ DLA JEDNEJ OSOBY INNEJ OSOBIE , NAPEWNO PRZYNAJMNIEJ JEDEN Z PALCY NIE BEDZIE PASOWAŁ ROZMIAREM LUB ROZSTAW BEDZIE ZA DŁUGI LUB KRÓTKI. NAWIERCONA KULA JEST BARDZO INDYWIDUALNA , BIERZE SIE POD UWAGĘ STAN ZDROWIA , BUDOWĘ ANATOMICZNĄ, STYL GRY , DOŚWIADCZENIE , RODZAJ SKÓRY , GIĘTKOŚĆ PALCY , REAKCJĘ SCIĘGIEN. OSOBY GRAJĄCE KULĄ NIE DOPASOWANĄ DO SWOJEJ DŁONI NIGDY NIE POZNAJĄ SMAKU PRAWDZIWEJ GRY I TYLKO UTRWALĄ ZŁE NAWYKI W SWOJEJ GRZE.

JAKI RODZAJ NAWIERTU WYBRAĆ ? JEŻELI W PERSPEKTYWIE CZASU ZALEŻY CI NA ŚREDNIEJ POWYŻEJ 180 PKT ORAZ RZUCANIU PERFEKCYJNYCH GIER CZYLI WSZYTKICH MOZLIWYCH KRĘGLI W KAŻDYM RZUCIE WYBIERZ NAWIERT SPORTOWY. JEŻELI JESTEŚ MŁODY I CHCIAŁBYŚ NAUCZYĆ SIĘ EFEKTOWNEJ TECHNIKI I CIESZYĆ SIĘ GRĄ DO PÓŹNEJ STAROSCI , JEŻDŻĄC NA ZAWODY OGÓLNOPOLSKIE , EURPEJSKIE I ŚWIATOWE MISTRZOSTWA - TYLKO NAWIERT SPORTOWY PRZYBLIŻY CIĘ TO TEGO. PAMIĘTAJ , ŻE TECHNIKĄ SPORTOWĄ PODKRĘCAJĄC KULE GRAJĄ TAKŻE AMATORZY W LIGACH LOKALNYCH , KTÓRZY NIE MAJĄ ASPIRACJI ZAWODNICZYCH, PO PROSTU DOBRZE SIE BAWIĄ TĄ TECHNIKĄ RZUTU. JEŻELI NIE SPRÓBUJESZ TO NIGDY SIE NIE DOWIESZ , JEŻELI NIENAWIERCISZ SOBIE KULI NIEPOCZUJESZ TEGO CZEGOŚ. CZY BIEGACZE BIEGAJĄ W ZA DUŻYCH BUTACH ? CZY TENISISCI GRAJA POŻYCZONYMI RAKIETAMI ? NIE. KULE NA KREGIELNI NIE MAJA NIC WSPOLNEGO Z PRAWDZIWYM BOWLINGIEM , SĄ TO KULĘ DLA MILONÓW OSÓB ,KTÓRE ODWIEDZĄ KRĘGIELNIĘ I CZYMŚ MUSZĄ RZUCIĆ. PRZEWAŻNIE WSZYSCY GRAJĄ KULAMI ZBYT LEKKIMI I Z OTWORAMI ZBYT WIELKIMI DLATEGO ZE W KREGIELNI WAGA KUL ROŚNIE WRAZ Z WIELKOŚCIĄ OTWORÓW.


WIERCENIE KUL , NAWIERCANIE KUL , WIERCENIE DZIUR W KULACH , NAWIERTY BOWLINGOWE ,WIERCENIE POD WYMIAR DŁONI , KRĘCENIE DZIUR ,  WIERCENIE OTWOROW W KULI TO TYLKO NIEKTÓRE Z NASZYCH SPECJALNOŚCI.